DKBRCH DKWTCH DKJCH Frank in Greenwood “Kaos”

 

anda_318

 

Kaos

DKBRCH DKWTCH Frank In Greenwood
DK03801/2014
Født: 30.09.2013
HD: A AD: 0

Andre sundshedstests:
FRI: 31.03.2016: Øjne ECVO attester
FRI: 15.03.2018: DNA Nasal parakeratose-DNA – FRI
FRI: 01.03.2016: prcd/PRA-DNA, Labrador, prcd/PRA-DNA,
FRI: 01.03.2016: CNM-DNA Skeletal Dysplasi 2 (SD2)
FRI: 01.03.2016  EIC-DNA EIC-DNA

Afkom:
Vores første kuld – Dark Moor’s Medina x DKJCH DKBRCH DKWTCH Frank in Greenwood “Kaos”
Alle hvalpe er testet HD: A – AD:0

Markprøveresultater

22.10.2018 – Faurskov, 1. vinder m/CK
21.10.2018 – Gl.Toftegaard, 1. vinder m/CK
15.10.2018 – Fænø 1. vinder m/CK
08.10.2018 – Gyllingnæs 2. Vinder m/CK
22.09.2018 – Sydjylland, 1. Vinder m/CK
21.04.2018 – Østjylland, Markprøve B, Vinderklasse, 1. vinder m/CK
07.04.2018 – Lolland Falster, Working test, Vinderklasse, WT6 – 94/120
21.01.2018 – Gavnø International Field Tria, Dansk, International Vinderklasse, Execellent CK CACIT 1

06.12.2017 – Ørumgård, Drevjagt, 1 vinder med CK og Certifikat, Ny jagtchampion
24.11.2017 –Tønder, ELITEPRØVEN, ELITEVINDER
15.10.2017 – Brøndsted, Markprøve A, Vinderklasse, 2. vinder med CK
11.10.1017 – Fænø, Markprøve A, Vinderklassse 2. Vinder med CK
23.09.2017 – Sydjylland, Markprøve B, Vinderklasse, 1 vinder med CK
17.09.2017 – Odense WT for hold og vinderklasse, ikke bestået
16.09.2017 – Højstrup Odense, WT, Vinderklasse WT1 85/100
12.08.2017 – Østjylland, Markprøve B, Vinderklasse 1. vinder m/ CK CERT
23.07.2017 – Midtjylland, WT, Vinderklasse, WT2
16.07.2017 – Haraldskjær, Vejle, Vinder, ikke bestået
15.07.2017 – Haraldskjær, Vejle, Vinderklasse, WT5, 81/100
01.07.2017 – Bække, WT, Vinderklasse, WT2
06.06.2017 – Nordjylland, WT, Vinderklasse WT1 82/100
01.04.2017 – Fyn, Markprøve B, Vinderklasse, 2 vinder m. CK
27.01.2017 – Gyllingnæs, Markprøve A, Vinderklasse, 2. Vinder m/CK

12.12.2016 – Gyllingnæs, Markprøve A, Vinderklasse, 3. Vinder m/CK
14.11.2016 – Hverringe , Markprøve A, Vinderklasse, 1. Vinder m/CERT
15.10.2016 – Vildmosen, Markprøve A, Vinderklasse, 3 Vinder m/CK
24.09.2016 – Sydjylland, Markprøve B, Vinderklasse, 3 Vinder m/CK
18.09.2016 – Østjylland, Vinderklasse, Bestået
17.09.2016 – Østjylland, Vinderklasse, Bestået
03.09.2016 – Nordjylland, Vinderklasse, WT2
28.08.2016 – Fyn, WT, Vinderklasse, WT3
21.08.2016 – Sydjylland, WT, Vinderklasse, WT1 – 80/100
13.08.2016 – Østjylland, Markprøve B, 4Vinder m/CK.
24.07.2016 – Vigsø, WT, Vinderklasse, Bestået
23.07.2016 – Midtjylland, Markprøve B, Vinderklasse, 2V
09.07.2016 – NWT, Vinderklasse, Bestået
08.05.2016 – Kvalifikationsprøve, Bestået
07.05.2016 – Centrum, markprøve B, Vinderklasse, 3 Vinder m/CK
23.04.2016 – Sydjylland, markprøve B, Vinderklasse CK CERT
06.12.2015 – Tårnholm, Åben klasse A, 1. pr
27.09.2015 – Karup Trippelarragement – 3. Vinder
09.08.2015 – Østjylland UHM, Unghundemesterskab, 1 pr.
08.08.2015 – Østjylland, Åbenklasse B, 1 pr.
19.07.2015 – Vigsø 2. vinder W.T. Åben klasse
18.07.2015 – Vigsø 1. pr. Åben klasse markprøve B (bedste hund)
02.04.2015 – Midtjylland,1. pr Begynderklasse markprøve B, 1 pr.

 

 

Galleri

Kaos

EP9

Bat_6067

Kaos -Omtaler om prøverne

7-8  April -2018 Raceweekend hos Labrador Retriever

Juelsminde pokalen uddelt til mest vindende A-prøve hund seneste sæson:
DKBRCH DKWTCH DKJCH Frank In Greenwood, Fører: Jon Andersen

Jon fik pokalen overrakt på markprøven.

web-jon-juelsminde

– Vinderklassen

web-lab-vk

1. vinder med certifikat:
Ravensbank Economist (DKBRCH DKJCH Cynhinfa Emperor – Tidemark Ivy) O: Voigt, Søren, Fører: Pia Bielefeldt
2. vinder med CK:
DKBRCH DKWTCH DKJCH Frank In Greenwood (GBFTCH Eastdale Harry – Broadlaw Nora) O: H. J. Wiggins, England E: Jon Andersen, Anne-Marie Jøhnke, Fører: Jon Andersen
3. vinder:
Monique (DKBRCH DKJCH DKWTCH Batmoors’ Leitrim Jake – Holmgren’s Hunter’s Bianca) EO: Finn Rasmussen
4. vinder:
Shootdog Timber (DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCH NORDJCH Bedgebrook Moonshaddow – Shootdog Nancy) O: Palle Ingemann, Fører: Johnny Axelgaard

20. januar – 2018
1.vinder med CACIT og Certifikat/CK, excellent: på International Markprøve – 20. januar 2018

1.vinder med CACIT og Certifikat/CK, excellent: på International Markprøve – 20. januar 2018

Søndagen prøve på Gavnø
– startede med fin høj himmel, men senere krøb tågen ind over deltagere og skytter. Op af dagen var det en dejlig vinterdag i flot solskin og de smukke omgivelser kom helt til sin ret.

1. vinder med CACIT og Certifikat/CK, excellent:
DKBRCH DKJCH DKWTCH Frank In Greenwood, Labrador (Eastdale Herry – Broadlaw Nora) Ejer: Jon Andersen

2. vinder med RCACIT og CK, excellent:
NJCH Huntingmate Femmes Barn, Labrador retriever, (Jobshill Buffalo Bill – NJCH Masterkey Ice Climber) Ejer: Trond Gjøtterud

3. vinder med CK, excellent:
NJCH NRMJ-15 NEV-15-16 Meadowlark Ballyrush, Labrador (Ballylaffin Bailey Of Rockenhart – Batmoor’s Leadhills Ale), Ejer: Per Lier

4. vinder med CK, very good
BjoljahnChief, Labrador, (GBFTCH Jagdesn Gander – Bjoljahn Quest Bindy) Ejer: Tanja Thorsen

__________________________________________

4. december – 2017
Drevprøve på Ørumgård blev Kaos DKBRCH DKWTCH Frank In Greenwood ny Jagtchampion
We did it again  😛

På en flot solskinsdag afholdt DRK en vinder A prøve på Ørumgård nord for Vejle. Klubben er så priviligeret hvert år at blive inviteret til at afholde en prøve på en af årets jagter der. Som dagens jagtherre Claus Bagger Sørensen sagde på parolen, er det for at der fortsat kan være dygtige hunde, til at apportere på jagterne.
Der var 12 hunde til start og jagten var udelukkende drev af remiser på fasaner, hvilket flere af hundene åbenbart var blevet helt uvant med, idet ikke færre end 3 hunde knaldapporterede. Et sjældent syn!
Der var kun to hunde som holdt hele dagen. De gjorde det til gengæld meget overbevisende og begge fik da også CK. Certifikatet gik til Jon Andersen som 1. vinder. Dette udløser et jagtchampionat til Frank In Greenwood, som i forvejen er både DKBRCH og DKWTCH og sandelig også Elitevinder 2017.

oerum4dec17-vinderne---1

Fra højre
1. vinder med CK og certifikat: Jon Andersen med DKBRCH DKWTCH Frank in Greenwood (Eastdale Herry – Broadlaw Nora)
2. vinder med CK Lars Søndergaard med Lobe ́s Labrador Swift Anton (Ravensbank Swift – Hagsteds Lab Stella

Eliteprøven 2017

En helt forrygende Eliteprøve hvor Jon og Kaos DKBRCH DKWTCH Frank In Greenwood blev elitevinder.
Herunder ses de glade vindere. Ikke mindst Jon Andersen, var forståeligt jublende glad for at vinde den prestigefyldte Elitevinderpokal.

elitepr_17---1-(1)

Fra venstre:
Elitevinder 2017 med CK og certifikat: Jon Andersen med DKBRCH DKWTCH Frank In Greenwood (GBFTCH Eastdale Harry – Broadlaw Nora)
2. vinder med CK: Danny Fraser med DKJCH DKBRCH Fendawood Able (GBFTCH Mediterian Blue – Ragweed’s Greedy Of Fendawood)
3. vinder: Lena Bratsberg-Karlsson med Searover Twinkle Lizz (Blackthorn Bion – Searover Tans Twinkle)
4. vinder: Benny Steen med Carmal’s Unparalleled (Delfleet Hawk – SEJCH Streamlight’s Nikita)
Udmærkelse til: Kristian Olesen med Blackthorn Quando (DKBRCH NOJCH Michnos Izar – Blackthorn Kallisto)

elitepr_17-fre-jon---1Det er ikke første gang Jon Andersen vinder en eliteprøve. Første gang var i 2002.

27. Januar 2017 -Gyllingnæs

Labrador vinder A
Sæsonens sidste A-prøve blev afholdt af raceledelsen for labrador på Gyllingnæs den 27. januar på Gyllingnæs. 11 hunde var på prøve og de blev bedømt af Hans Jørgen Lundgaard og Keld Jørgensen, som også var dagens prøveleder.
Der blev uddelt 2 x CK

gyllredig

Fra venstre: 1. vinder med certifikat: Broadlaw Ebony (GBFTCH Leadburn Viceroy – Broadlaw Maple), ejet af Thomas Plamboeck og Iben Pytlick og ført af førstnævnte.2. vinder med CK: Frank In Greenwood (FT CH Eastdale Harry – Broadlaw Nora), ejer og fører: Jon Andersen3. vinder: Willowridge Three To Tango (Stenbury Black Grouse – Moorman’s T Juniper) ejer og fører Asbjørn Kristiansen fra Norge3. vinder: Batmoors’ Rubeus Hagrid (Eastdale Harry – Batmoors’ Leadhills Mennock), ejerog fører Søren Malle

Præmiesponsor: Hubertushuset

____________________

Gyllingnæs, den 12. januar vinderklasse A for 12 hunde
Prøveleder Danny Fraser, assistent: Carsten Josephsen
Dommere: Lars Nørgaard, Hans Jørgen Lundgaard, Jan Laursen, Carsten Andersen
1. vinder med certifikat:
Sparkfield Morris Minor, Labrador (Leadburn Donald – Emmawood Fig) Ejer: Jimmy Henneberg
2. vinder med CK: NJH Huntingmate Femme´s Barn, Labrador (Jobeshill Buffalo Bill – NJCH Masterkey´s Iceclimber) Ejer: Trond Gjøtterud
3. vinder med CK: Frank In Greenwood, Labrador, (Eastdale Herry – Broadlaw Nora) Ejer: Jon Andersen
4. vinder: Hartjaks Eya, Labrado (Lochiness James Cook – Hartjaks Dea) Ejer: Jesper Thrue
Udmærkelse: Gleen Mhor’s Jack the Ripper, Golden (Anouk of Enigmatic patience – Gate my melodie of Golden spirit) Ejer: Kurt Vium

____________________

14. november 2016 – Markprøve på Hverringe den 12. november
DRK holdt markprøve A vinderklasse for 10 hunde på Hverringe belingende på Nordfyn.
Dommere var Thomal Plamboeck og Danny Fraser.
Thomas Plamboeck var prøveleder, assisteret af John Juul-Henriksen

jon-hverringe

 

1. vinder med certifikat blev: Frank In Greenwood, Labrador Retriever (Eastdale Herry – Broadlaw Nora) Ejer: Jon Andersen

_________________________________

Vinderklasse A på Toftegård i St. Vildmose lørdag den 15. oktober
Prøveleder: Sanne Jeppesen
Assistenter: Holger Davidsen og Jesper Simensen
Dommere: Keld Jørgensen, Hans Jørgen Lundgaard, Danny Fraser

vindere-vildmosen16---1

1. vinder med CK: DKBRCH DKJCH Stenhøjgårds Brit, Labrador Retriever
(DKJCH DKWTCH Hillus Powell – DKBRCH DKDKKJCH DKJCH DKKJ05 Trompeterbakkens Dina) Fører: Jan Lorenzen
2. vinder med CK/Certifikat: Batmoors Black isle Phoebe, Labrador Retriever
(Broadlaw Dirk – Hillus Holland) Fører: Jan Laursen
3. vinder med CK: Frank In Greenwood, Labrador Retriever
(FT CH Eastdale Harry – Broadlaw Nora) Fører: Jon Andersen
4. vinder: Nuthatch Blue Sky Pipa, Labrador Retriever
(Aslan  – Martinahingis) Fører: Luise Linnemann Rasmussen

23. august 2016 – WT på Gram Slot

web-v-k-1

 Vinderklasse:

1. WT: Frank In Greenwood, Labrador Retriever (GBFTCH Eastdale Harry – Broadlaw Nora) O: H. J. Wiggins, England E: Jon Andersen, Anne-Marie Jøhnke, Fører: Jon Andersen
2. WT: Glenanne Nero, Labrador Retriever (Waysgreen Apollo – Rumbleton Quail) O: Thomas Brady, Ireland, Irland Fører: Charlotte Rasmussen
3. WT: Ravensbank Neat, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive – Ravensbank Wagtail) O: Søren Voigt, Fører: Trine Christensen
4. WT: Lockthorn Zippo Stoney, Labrador Retriever (GBFTCH Waterford Ganton – Lockthorn Tara) O: D. Marx, M. Marx, England Fører: Carsten Andersen
5. WT: Hartjaks Eya, Labrador Retriever (Lochiness James Cook – Hartjaks Dea) O: Morten Jakobsen, E: Morten Jakobsen, Jesper Thrue, Fører: Jesper Thrue.

En del af posterne foregik tæt ved messens område og hundene var for nogens vedkommende lidt udfordrede af omgivelserne. De fleste klarede det dog ganske godt.
Der var indimellem flere af messens gæster som kom og kiggede hundearbejde.

_________________________________

15. august 2016 – Markprøve B på Fussingø

Der var tilmeldt 156 hunde i alle 3 klasser da DRK Region Østjylland holdt markprøve B på Fussingø.
Udfyldt katalog er lagt på resultatsiden

Prøveleder: Peter Bloch
Assistent: Astrid Silleborg

Dommere:
Begynderklasse: Keld Jørgensen, Lisa Nørgaard, Lars Nordenhof og Marianne Ankjær
Åben klasse: Kresten Henriksen, Jens Lund og Carsten Andersen
Vinderklasse: Thomas Plamboeck og Jan Laursen
Brugsprøve: Henrik Billeschou

Vinder placeringerne fra højre mod venstre:

kaos-15-august-_vinder-fussing

1. vinder med Certifikat: Abellabbens Brave And Beauty, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCH NORDJCH Bedgebrook Moonshaddow – DKBRCH DKJCH Michnos Dronning Kathrine) O: Annette Abel, Peter Abel, Fører: Rikke Hansen
2. vinder med CK: Munkhaven Almo Thyra, Flat Coated Retriever (Bjugel’s Djuelpisker Monty – DKBRCH FIBRCH DKJCH DKWTCH NOJCH NORDJCH SEJCH Jiggers Tarka Lovely Alma)(w) EO: Hans Jørgen Bilstrup, Susanne Bilstrup, Fører: Hans Jørgen Bilstrup
3. vinder med CK: Blackthorn Quando, Labrador Retriever (DKBRCH NOJCH Michnos Izar – Blackthorn Kallisto) O: Rita Kökény, Ungarn Fører: Kristian Bredahl Olesen
4. vinder med CK:
Frank In Greenwood, Labrador Retriever (Eastdale Harry – Broadlaw Nora) O: H. J. Wiggins, England E: Jon Andersen, Anne-Marie Jøhnke, Fører: Jon Andersen

_________________________________

Markprøve B i Region Sydjylland

Søndag den 23. april holdt DRK Region Sydjylland markprøve B

5maj--stenderup

Præmierede hunde i vinderklasse – fra venstre:1. vinder med Certifikat : Frank In Greenwood, Labrador Retriever (Eastdale Harry – Broadlaw Nora) O: H. J. Wiggins, England E: Jon Andersen, Anne-Marie Jøhnke, Fører: Jon Andersen2 .vinder med CK: Lærkereden’s Lærke, Labrador Retriever (Rocdrum Jake Of Willinghurst – DKBRCH NOJCH DKJCH Lærkereden’s Freja) EO: Ove Simonsen3. vinder : Hartjaks Dea, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive – DKBRCH DKJCH Darfys Barbette) EO: Morten Jakobsen4. vinder: Fendawood Able, Labrador Retriever (Mediterian Blue – Ragweed’s Greedy Of Fendawood) O: D. S. Latham, Fører: Danny Fraser

6. December Tårnholm var vært for DRK’s åben klasse A 1. præmier
Frank In Greenwood, Labrador (FT CH Eastdale Harry – Broadlaw Nora) Ejer: Jon Andersen

__________________________

taarnholm-6-web_new

 

1426019794

Sandfelt Vestergaard den 2. april 2015. “Kaos” bliver bedste hund i Begynder klassen.

Jon og Kaos Vigsø

Vigsø den 18.juli 2015. “Kaos” bliver bedste hund i Åben klasse.

Det er første gang han stiller i Åben klasseJon og Kaos Vigsø 1

Vigsø den 19. juli 2015. “Kaos” bliver 2. vinder på W.T. Åben klasse.

Også her er det første gang han deltager.

GBFTCH Eastdale Harry KCSB 3763CT HD:C AA:0 GBFTCH Greenbriar Viper Of Drakeshead KCSB 3686CM HD:C AA:0 GBFTCH Lafayette Tolley KCSB 3420CD
Greenbriar Solitaire KCSB 4577CJ
Daughting Dulcie Of Eastdale KCSB 3937CR Lancaster Bomber KCSB 3774CP
Eastdale Elsa KC AA00882104
Broadlaw Nora KC AF03153304 GBFTCH Rod Wallace Of Leadbrun KCSB 3348CL GBFTCH Craighorn Bracken KCSB 3306CI
Brindlebay Dawn KC X3343108X03
Kenmilltri BramleybankKC AD02096402 GBFTCH Bracken Of Berrybrae KCSB 3562CH
Holmbank Holly KC AA02921901